98% zgodności z JSA
- Wypróbuj za darmo program antyplagiatowy Wrona

Poprawa prac - odmiana nazwisk zakończonych na –el

Poprawa prac - odmiana nazwisk zakończonych na –el. W pracach dyplomowych często powołujemy się na autorów różnych publikacji. Jednak, odmieniając ich nazwiska, nierzadko popełniamy błędy. By sprawdzanie pracy nie wykazało za wiele poprawek w tej kwestii, warto wiedzieć, jakie zasady nas obowiązują. Dlatego dziś przygotowałam dla Was garść informacji o poprawnej odmianie nazwisk zakończonych na -el.

Hegel, Mendel, Havel, Lelewel to przykładowe postacie, których nazwisko może być trudne w odmianie. Jak inaczej powiedzieć, że autorem sentencji był Hegel? Wskazać, że są to słowa Hegla. A może Hegela? Sprawdźmy.

Polskie nazwiska zakończone na -el, mające w naszym języku tożsamą formę z rzeczownikami, które przy odmianie tracą samogłoskę -e, odmieniamy analogicznie. Np. Szczygieł - Szczygła (nie: Szczygieła), Węgiel - Węgla (nie: Węgiela).

W obco brzmiących nazwiskach z końcówką -el, opuszczenie samogłoski -e zależy od tego, czy nazwisko to przyjęło się w języku polskim (np. Hegel, Wedel czy Schlegel). Takie nazwiska odmieniamy niejako intuicyjnie, z opuszczeniem samogłoski -e. Np. Wedel - Wedla, Hegel - Hegla.

Jeśli nazwisko funkcjonuje jeszcze za krótko w języku polskim, by zostało do niego zaadaptowane, wówczas -e przy odmianie zostaje zachowane. Dla przykładu: Hebbel - Hebbela, Menzel - Menzela, Cornwell - Cornwella.

Zasady poprawnej odmiany nazwisk niemieckich czy francuskich precyzują też słowniki. Dlatego, gdy mamy jakąkolwiek wątpliwość i obawę, że konieczna będzie korekta pracy, warto skonfrontować nasze przypuszczenia z głosem ekspertów. Czasem o ostatecznej formie nazwiska decydują też względy praktyczne (np. łatwiej się je wymawia) – szczególnie, gdy istnieją dwie dopuszczalne formy odmiany.

Poprawa prac dyplomowych to wnikliwe przypatrywanie się zdaniom i słowom użytym w tekście naukowym. Czasem błąd kryje się w niepoprawnie skonstruowanym zdrobnieniu lub w źle odmienionym rzeczowniku czy nazwisku. Im więcej uwagi poświęcimy takim detalom, tym mniej czasu zajmie nam korekta tekstu.

Nadal Potrzebujesz

POMOCY W PISANIU ?

Nazywam się Dorota Wrona. Moją misją jest pomoc studentom. Skorzystaj z ponad 25 lat doświadczenia w pisaniu i redakcji tekstów naukowych

Umów się na darmowe konsultacje