98% zgodności z JSA
- Wypróbuj za darmo program antyplagiatowy Wrona

Jak poprawnie sformatować pracę dyplomową? Marginesy, krój, justowanie

Jak poprawnie sformatować pracę dyplomową? Marginesy, krój, justowanie. Formatowanie pracy licencjackiej lub magisterskiej to nieodłączny element procesu przygotowania kompletnego tekstu naukowego do wydruku. Zanim jednak uznacie, że całość jest skończona, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzanie pracy pod kątem poprawności ustawienia marginesów, kroju czcionki czy wyrównania tekstu. Dlatego na dzisiaj przygotowałam dla Was parę wskazówek technicznych, dzięki którym poprawa tekstu nie zajmie Wam tak dużo czasu, jak się wydaje.

Jak ustawić marginesy lustrzane? To jedno z częściej zadawanych pytań, gdy zabieracie się za formatowanie pracy magisterskiej czy licencjackiej . Ponieważ zazwyczaj drukujemy plik dwustronnie, poleca się stosować marginesy lustrzane z dodatkowym centymetrem od wewnętrznej strony. Gdzie znajdziemy odpowiednie narzędzia do tego rodzaju działań? W edytorze tekstów odszukajcie w menu ustawienia strony, a następnie wejdźcie w zakładkę marginesy, w której możecie wybrać opcję: marginesy lustrzane. Upewnijcie się przy tym, że ich wartości to 2,5 cm (dla górnego, dolnego i zewnętrznego marginesu), a 3,5 cm w przypadku marginesów wewnętrznych (dzięki dodatkowemu centymetrowi tekst po oprawieniu nie zostanie przysłonięty).

Krój pisma to kolejna ważna rzecz, która rzutuje na czytelność treści. Korekta pracy dyplomowej powinna zawsze obejmować i tę kwestię. Dlatego, by uniknąć dodatkowych poprawek, warto od początku dbać o jednolitą czcionkę i jej spójny rozmiar. Gdzie znajdziemy ustawienia dotyczące czcionek? W edytorze tekstu odszukajcie zakładki narzędzia główne, w której znajduje się menu dotyczące czcionek. Co ważne, przy tego typu pracach najlepiej sprawdzi się popularny krój Times New Roman, choć możecie wybrać też inny (byle nie był zbyt dekoracyjny). Chodzi bowiem o to, by tekst stał się jak najbardziej przejrzysty. Warto też pamiętać, że zwykle posługujemy się dwunastopunktową czcionką do tekstu głównego, a nagłówki wyróżniamy trochę większym rozmiarem.

Ostatnią wskazówką na dziś jest podpowiedź dotycząca wyrównywania tekstu. Aby dobrze się go czytało, nie wystarczy zadbać o poprawność językową. Musimy również zatroszczyć się o przejrzysty układ treści na stronie. Dlatego tak ważne jest, by formatowanie pracy licencjackiej lub magisterskiej obejmowało opcję justowania. Dzięki temu tekst będzie wyrównany do marginesów, a na każdej ze stron zapanuje porządek wizualny. Opcje wyrównania tekstu znajdziecie w narzędziach głównych, w zakładce akapit.

Poprawa pracy dyplomowe j to zarówno korekta treści pod kątem ortografii i interpunkcji, jak i formatowania tekstu. Wiedząc, jak przygotować autorski tekst naukowy do wydruku, zaoszczędzicie czas i pieniądze na nieprzewidziane poprawki.

Nadal Potrzebujesz

POMOCY W PISANIU ?

Nazywam się Dorota Wrona. Moją misją jest pomoc studentom. Skorzystaj z ponad 25 lat doświadczenia w pisaniu i redakcji tekstów naukowych

Umów się na darmowe konsultacje