98% zgodności z JSA
- Wypróbuj za darmo program antyplagiatowy Wrona

Poprawa prac - Nazwy świąt

Poprawa prac - Nazwy świąt. Sprawdzanie prac magisterskich rzadko wiąże się z poprawianiem zwrotów dotyczących świąt, jednak każdy z nas pisze czasem kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi czy wielkanocnymi lub wypełnia słodką walentynkę. Korekta prac dyplomowych często odnosi się jednak do świąt państwowych takich jak Narodowe Święto Niepodległości. Jak poprawnie zapisywać nazwy różnych świąt?

Święta i dni świąteczne

Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok, Zielone Świątki – wszystkie nazwy świąt zapisujemy wielką literą. Mimo to, wciąż można popełnić błąd. Jego przyczyną są najczęściej opisowe nazwy świąt, w przypadku których należy zastosować małą literą – święta wielkanocne, święta bożonarodzeniowe. Jeśli jednak stosujemy taki zapis np. na kartce z życzeniami i np. ze względów grzecznościowych lub uczuciowych zależy nam na pisowni wielką literą, możemy z niej skorzystać. Forma Święta Wielkanocne również może być poprawna, o ile oba człony napiszemy w ten sam sposób.

Narodowe Święto Niepodległości

11-sty listopada czy 11-ty listopada? Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób poprawnie odmienić liczebnik związany z Narodowym Świętem Niepodległości. Odpowiedź jest najprostsza z możliwych – 11 listopada to jedyna poprawna forma zapisu. Pełną nazwę Narodowe Święto Niepodległości możemy także skrócić, zachowując tę samą pisownię – Święto Niepodległości. Podobnie dzieje się w przypadku np. Międzynarodowego Dnia Kobiet – Dzień Kobiet również napiszemy wielkimi literami.

Nietypowe święta

Jak wspomniałam powyżej, względy uczuciowe czy religijne mogą zadecydować o pisowni wielką literą. Język polski nie ocenia też wagi świąt. Zaglądając do „Kalendarz świąt nietypowych”, możemy znaleźć w nim wiele dość oryginalnych okazji do świętowania. Każda z nich, ze względu na zasięg o poziomie przynajmniej krajowym pisana jest wielką literą, np. Dzień Kubusia Puchatka, Dzień Czekolady, Dzień Blogów, Dzień Kota.

Nazwy obrzędów i zwyczajów

W trakcie roku mamy co najmniej trzy okazje, podczas których organizowane są spotkania i zabawy związane z obowiązującymi zwyczajami. Nazwy tego typu zabaw czy obrzędów zapisujemy małą literą: walentynki, andrzejki, mikołajki. Zakochani w miarę rozwoju ich miłości najpierw świętują zaręczyny, które ostateczne doprowadzają do oczepin.

Poprawa i korekta prac odnosi się nie tylko do tekstów naukowych. Pamiętajcie, aby poprawnie posługiwać się językiem polskim w każdej sytuacji.

Więcej ciekawostek:

http://www.jezykowedylematy.pl/tag/nazwy-swiat-i-imprez/

Nadal Potrzebujesz

POMOCY W PISANIU ?

Nazywam się Dorota Wrona. Moją misją jest pomoc studentom. Skorzystaj z ponad 25 lat doświadczenia w pisaniu i redakcji tekstów naukowych

Umów się na darmowe konsultacje