Poprawa prac: Facebook, tablet, laptop i inne zapożyczenia – jak je poprawnie odmieniać?
Poprawa prac: Facebook, tablet, laptop i inne zapożyczenia – jak je poprawnie odmieniać? Wraz z postępem technologicznym zwiększa się zasób słownictwa, który pozwala nazywać coraz to nowe urządzenia czy serwisy i społeczności internetowe. Wiele nazw anglojęzycznych nie ma polskich odpowiedników, w związku z czym pojawiają się liczne zapożyczenia, które mogą sprawić wiele problemów pod względem zarówno pisowni, jak i odmiany. Korekta prac dyplomowych pokazuje mi, że sposób zapisu określeń takich jak Facebook, tablet czy nawet zwykły laptop potrafi nastręczyć wielu problemów. Jak radzić sobie z zapożyczeniami?
Facebookowe zagwozdki
Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych zna prawie każdy, ale czy wszyscy wiemy, jak poprawnie odmieniać jego nazwę i inne określenia z nim związane?
Z odmianą nazwy „Facebook” możemy mieć problem zarówno w dopełniaczu, jak i w bierniku. Wiele osób kusi, aby zapisywać je z apostrofem. Pamiętajmy jednak, że jedyne prawidłowe formy to:
Kogo? Czego? - FacebookaKogo? Co? - Facebook
A zatem piszemy np.:
„Przeglądam Facebooka.”„Moi znajomi lubią często wchodzić na Facebook.”
Fanpage, czyli profil firmowy na Facebooku, to kolejny wyraz, który budzi wiele wątpliwości. Wystarczy jednak spojrzeć na niego tak, jak na każde inne słowo, zakończone na niemą samogłoskę „e”, aby przekonać się, że jedyny prawidłowy sposób zapisu, to forma z apostrofem: fanpage’a, fanpage’em, fanpage’u, fanpage’owi.
Laptop i jego odmiana
Czasem może nam się wydawać, że niektóre zapożyczenia lepiej pozostawić bez odmiany. Język polski jest jednak fleksyjny, a zatem brak odmiany również pozostaje błędem. Laptop należy na szczęście do wyrazów na tyle często używanych, że zdecydowana większość studentów nie ma z nim problemów. Przypomnijmy więc tylko, że poprawna forma odmiany to „laptopa” a nie „laptopu”:„Trudno napisać sprawnie pracę magisterską lub profesjonalnie zająć się poprawą prac bez sprawnego laptopa”.
Problemy z tabletem
Znając sposób odmiany laptopa, wiele osób analogicznie podchodzi do tabletu. To jeden z błędów, z którymi bardzo często spotykam się podczas korekty prac dyplomowych. Oba urządzenia są do siebie dość podobne, jednak samo określenie „tablet” funkcjonuje w języku polskim nieco dłużej. Zgodnie ze słownikiem ortograficznym PWN, jego poprawna odmiana w dopełniaczu brzmi „tabletu”.
Zapożyczenia pojawiają się w języku polskim od dawna, a ich ilość z pewnością będzie wzrastać. Z każdym nowym wyrazem warto śledzić również obowiązujące sposób jego odmiany.
Nadal Potrzebujesz
POMOCY W PISANIU ?
Nazywam się Dorota Wrona. Moją misją jest pomoc studentom. Skorzystaj z ponad 25 lat doświadczenia w pisaniu i redakcji tekstów naukowych
Umów się na darmowe konsultacje