Poprawa językowa
Dotyczy wyłącznie kwestii związanych z językiem, a zatem poprawy błędów językowych. Poprawki mogą dotyczyć: uzupełnienia braków znaków interpunkcyjnych, zmiany szyku zdania, poprawy błędów ortograficznych, rozdzielenia połączonych wyrazów, usunięcia powtórzeń, zmiany stylu na formalny. Ponieważ poprawa językowa wymaga sczytania całego tekstu, student dodatkowo dostaje ode mnie, całkowicie za darmo, informację zwrotną na temat jakości pracy.
Czynności, które wykonuję aby dokonać skutecznej poprawy językowej tekstu:
- Czytam tekst i oceniam jego ogólną jakość i przejrzystość.
- Szukam błędów językowych, ortograficznych i formalnych oraz poprawiam je.
- Sprawdzam spójność poszczególnych fragmentów tekstu.
- Sprawdzam czy tekst jest na temat.
Poprawki do pracy zawsze wykonuję w trybie śledzenia zmian, tak aby klient mógł mieć wgląd w to, co zostało przeze mnie zrobione. Poniżej screen.
Pomimo tego, że sprawdzam czy tekst jest spójny i na temat, to poprawa językowa nie obejmuje zmian w tym zakresie. Jeżeli w tekście jest mowa o tym samym zagadnieniu w różnych miejscach, przenoszę tekst, tak aby polepszyć jego spójność.
Jednak, jeżeli praca zupełnie nie spełnia standardów pracy naukowej, nie mogę dokonać jej skutecznej poprawy. Informację zwrotną na ten temat otrzymuje ode mnie student. Jeżeli praca odbiega nieznacznie od tematu, mogę zastosować pewne zabiegi stylistyczne, aby jej odbiór był lepszy. Jednak, poprawa językowa nie dotyczy uzupełnienia pracy o wskazane przez promotora treści, albo o jakiekolwiek inne zagadnienie.
Podobnym problemem jest brak formalnego stylu w pracy. Poniżej przykład definicji escape roomu zaczerpniętego ze strony: https://lockme.pl/pl/co-to-jest-escape-room „Do escape roomu możesz udać się w każdej okoliczności – są bowiem świetną rozrywką dla całych rodzin, grupy znajomych, dzieci czy współpracowników. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie dostępne pokoje, które są skatalogowane według kilku kryteriów, między innymi ceny, czasu gry, poziomu trudności, ilości osób i wielu innych, dzięki czemu pokój dla siebie znajdą nawet najbardziej wymagających graczy. Znajdź scenariusz dla siebie i zarezerwuj go wygodnie przez lockme.„
Celem powyższego tekstu, jest zareklamowanie usługi, dlatego język ma też taki, nieformalny charakter, podobnie jak przedstawione w nim treści. Zastosowanie bezpośrednich zwrotów do odbiorcy oraz zbędnych epitetów np. „najbardziej wymagających” nie jest odpowiednie w pracy naukowej. Jeżeli praca stanowi kopię tekstów blogowych, albo ich parafrazę, to jej wartość naukowa jest znikoma, a zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie odrzucona przez promotora, albo recenzenta. Zdarza się, że takiej pracy nie da się poprawić na tyle, aby spełniała ona standardy uczelni i trzeba napisać ją na nowo.
W celu złożenia zamówienia zapraszam do kontaktu. Zapraszam też do zapoznania się z moimi wpisami na temat poprawnej polszczyzny i poprawy językowej w pracach naukowych:
Nadal Potrzebujesz
POMOCY W PISANIU ?
Nazywam się Dorota Wrona. Moją misją jest pomoc studentom. Skorzystaj z ponad 25 lat doświadczenia w pisaniu i redakcji tekstów naukowych
Umów się na darmowe konsultacje