98% zgodności z JSA
- Wypróbuj za darmo program antyplagiatowy Wrona

Pisownia połączeń z liczebnikiem pół – poprawa prac

Okładka artykułu
starstarstarstar

ocena 4.8 (2)

Data aktualizacji: 2019-08-28

Pisownia połączeń z liczebnikiem pół – poprawa prac. Sprawdzanie pracy dyplomowej na pół gwizdka to rzecz nie do pomyślenia. Zgodzicie się? Bo półśrodki zazwyczaj nie prowadzą do całkowitego załatwienia sprawy. Jednak gdy z korekty treści uczynimy pół zabawę, pół naukę, poprawa tekstu może nas wciągnąć, a efekty zaskoczyć. Tak jak czasem zaskakują nas zasady pisowni połączeń z liczebnikiem pół. Kiedy wobec tego pół piszemy łącznie z wyrazami, a kiedy rozdzielnie? Zapraszam na dzisiejszy wpis – oby ta krótka powtórka rozwiała wszelkie wątpliwości.

Jeśli liczebnik półstosujemy na określenie jednej z równych części, wówczas zapisujemy go oddzielnie od rzeczownika, który występuje w dopełniaczu. Brzmi skomplikowanie? Spójrzcie na przykłady: pół szklanki wody, pół jabłka, pół porcji ziemniaków.

Natomiast w sytuacji gdy liczebnik półjest częścią wyrazu złożonego, wówczas piszemy go łącznie. Co ciekawe, w złożeniach z rzeczownikiem, cały wyraz odmienia się przez przypadki w taki sam sposób jak inne rzeczowniki; może być on również określany przez przydawki. Dla przykładu: wspaniały półksiężyc, wiosenne półbuty, szybki półobrót.

Dla porządku dodam, że łącznie liczebnik półzapisujemy również z przymiotnikiem (np. półfinałowy, półkilometrowy), z przysłówkami (np. półdarmo, półformalnie), z formami czasownikowymi (np. półpłacząc, półstojący) oraz w złożeniach z liczebnikami (np. półóśma, półpiąta)

W przypadku użycia cząstki pół w zdaniu, w którym określa ona dwa wyrazy, opisujące jeden proces czy jedną cechę, cząstkę piszemy rozdzielnie. Dla przykładu: stwierdzenie pół żartem, pół serio odnosi się do jednego stanu rzeczy – sytuacji, gdy ktoś mówi trochę na poważnie, a trochę z przymrużeniem oka.

Rozdzielnie liczebnik pół zapisujemy również z przyimkami do, na, o, od, po, przez, przy, za.Przykładowo: Sprawdzanie pracy licencjackiej zajmie mi do pół godziny. Przez pół dnia zastanawiałam się, jak ustawić marginesy lustrzane.

Na koniec chciałam jeszcze zwrócić Waszą uwagę na pisownię cząstki półz przyimkiem w. Otóż, gdy chcemy powiedzieć, że coś jest w połowie, wówczas liczebnik półpiszemy rozdzielnie (np. zrobić przerwę w pół drogi, zrobić zakupy w pół godziny). Łącznie przyimek w i cząstkę półzapisujemy z kolei w czterech przypadkach. Gdy wpół oznacza: w pasie (np. objąłem ją wpół), na połowę (np. przeciąć kartkę wpół), częściowo (np. od rana był na wpółprzytomny), chwilę w połowie godziny (np. teraz jest wpół do ósmej).

Mam nadzieję, że od teraz nikt z Was nie będzie miał żadnych trudności z pisownią liczebnika pół – a jeśli tak się zdarzy, wiecie do kogo zwrócić się z prośbą o korektę tekstu.

Nadal Potrzebujesz

POMOCY W PISANIU ?

Nazywam się Dorota Wrona. Moją misją jest pomoc studentom. Skorzystaj z ponad 25 lat doświadczenia w pisaniu i redakcji tekstów naukowych

Umów się na darmowe konsultacje